X Zjazd Młodej Kadry PZITB na Górnym Śląsku w 2013 roku

Kolejny raz na śląsku

Jako główni organizatorzy stanęliśmy na czele zadania x-zjazd-mkzorganizowania jubileuszowego, bo dziesiątego już Zjazdu Młodej Kadry PZiTB. W dniach 18 i 19 października 2013r. po raz kolejny na śląsku mieliśmy przyjemność gościć delegacje 40 członków MK z czternastu polskich miast. Śląsk to rejon, w którym nie trudno o imponujące inwestycje, a także nie brak tu firm budowlanych, które chętnie podzielą się z nami swoją wiedzą, więc ze dokładnie zaplanowanym grafikiem ruszyliśmy poszerzać swoje techniczne horyzonty.

18.10.2014r.

Pierwszym punktem zjazdu był wyjazd na budowę Drogowej Trasy Średnicowej na odcinku Zabrze-Gliwice. Goście zostali podzieleni na dwie grupy, każda z grup odwiedziła inny odcinek budowy DTŚ. Po krótkim szkoleniu BHP
oraz prezentacji na temat budowy, uczestnicy zostali oprowadzeni po budowach. Wyjaśniono nam trudności z budową tej trasy – pojawiające się szkody górnicze, tereny powojenne, które determinują pojawienie się wykopalisk archeologicznych powodują niejednokrotnie zatrzymanie prac.

Kolejnym etapem zjazdu była wizyta w Centrum Szkoleniowym MAPEI w Gliwicach, gdzie pod przewodnictwem przedstawiciela firmy zwiedzaliśmy halę produkcyjną wraz z laboratorium. Gdy już wszyscy odkryli tajemnice produktów MAPEI, ruszyliśmy dalej by zapoznać się z działaniem elektrociepłowni Tychy. Inżynier elektrociepłowni bardzo energicznie oprowadził nas po prawie wszystkich zakamarkach zakładu, tłumacząc nam skrupulatnie kolejne etapy funkcjonowania elektrociepłowni.

Wieczorem zaprosiliśmy wszystkich uczestników na część oficjalną do „Sztygarki” w Chorzowie, której charakterystycznym znakiem jest Szyb Prezydent.  Po uroczystej kolacji udaliśmy się do sali konferencyjnej, w której wysłuchaliśmy wystąpień zaproszonych gości: Przewodniczącego Zarządu Głównego PZiTB Ryszarda Trykosko oraz Sekretarza Generalnego PZITB Wiktora Piwkowskiego. Obecny był również Tomasz Steidl Przewodniczący Oddziału PZITB w Gliwicach.  Dowiedzieliśmy się ogólnych informacji na temat tunelu pod Martwą Wisła, którego budowa trwa w Gdańsku, po dalsze bardziej szczegółowe informacje zostaliśmy zaproszeni do Gdańska na II sympozjum dotyczące budowy tej inwestycji. Po wystąpieniach zaproszonych gości zawrzały dyskusje na temat obecnej działalności i rozwoju Młodej Kadry PZiTB.

19.10.2013r.

Kolejny dzień przybliżył gościom historię naszego regionu, a także dostarczył atrakcji. Z samego rana wyjechaliśmy do Tarnowskich Gór do Sztolni Czarnego Pstrąga, gdzie w podziemnych korytarzach odbyliśmy podróż łódkami słuchając o historii tego miejsca.

Później nastąpił powrót na powierzchnię i wizyta w centrum szkoleniowym DOKA w Siemianowicach Śląskich. Najpierw przedstawiciel firmy zaprezentował nam systemy deskowań, a później każdy mógł własnoręcznie próbować przesuwać, przestawiać i składać różne systemy deskowań firmy DOKA. Po ciężkich wysiłkach uczestnicy szkolenia zostali zaproszeni na mały poczęstunek.

Oczywiście odpoczynek był tylko chwilowy, gdyż następnym etapem był spacer po parku chorzowskim, którego punktem kulminacyjnym była wizyta w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika.
W takcie seansu wszyscy mieli okazję przenieść się w nieograniczone kosmiczne przestrzenie.

W taki sposób bardzo szybko minęły dwa dni zjazdu i wszystkim przyszło się pożegnać i wyruszyć do domów ze wspaniałymi wspomnieniami, nowymi znajomościami i ogromną wiedzą zdobytą w tak krótkim czasie.