VII Zjazd Młodej Kadry PZITB w Krakowie w 2012 roku

Po raz ósmy … tym razem w Krakowie.

                Tak, tak, to już po raz ósmy Młodzi Członkowie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa mieli okazję spotkać się i … . Gospodarzem 8-mej edycji Zjazdu Naukowo – Technicznego był Oddział Małopolski Młodej Kadry PZPITB z siedzibą w Krakowie. W dniach 12 – 14 października 2012 roku Młodzi Delegaci z całej Polski mieli okazję zintegrować się zapoznać się z najważniejszymi inwestycjami budowlanymi na terenie Krakowa.

12.10.2012 – Pierwszy dzień zjazdu

Na dzień pierwszy przewidziano zwiedzanie Centrum im. Jana Pawła II, Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej oraz oficjalne otwarcie VIII Zjazdu Naukowo-Technicznego Młodej Kadry PZITB.

Po przyjeździe na miejsce i szybkim zakwaterowaniu w hotelu niedaleko dworca głównego udaliśmy się do nowobudowanego Centrum im. Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Inwestycja ta jest umiejscowiona na terenie dawnego miejsca składowania odpadów posodowych z fabryki Solvay. Zwiedzanie odbyło się przy udziale samego projektanta – Architekta Andrzeja Mikulskiego oraz kierownika robót – p. Bogumiła Rybka. Głównym punktem zwiedzania Centrum była krypta wraz z obejściem. Projektant wraz z kierownikiem robót przybliżyli nam rozwiązania projektowe zastosowane w tym przedsięwzięciu oraz trudności napotkane podczas budowy. Zaraz potem udaliśmy się do leżącego nieopodal Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie po zachwytach nad krajobrazem jaki rozciąga się
z wieży widokowej zjedliśmy obiad (zupa pomidorowa rulez!).

Po obejrzeniu budowy Centrum im. Jana Pawła II udaliśmy się do Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej. Laboratorium to ma na wyposażeniu tunel aerodynamiczny, którego działanie każdy mógł doświadczyć osobiście. Dowiedzieliśmy się także w jaki sposób taki tunel jest wykorzystywany w budownictwie np. przy symulacji obciążenia śniegiem i wiatrem hali sportowej. Miał także miejsce krótki wykład na temat zakresu pracy i badań przeprowadzanych w tym laboratorium.

Uroczyste otwarcie Zjazdu odbyło się w godzinach wieczornych i miało miejsce w restauracji A. Gesslera w Hotelu Francuskim na Starym Mieście. Swoją obecnością zaszczycił nas sam Przewodniczący Oddziału Małopolskiego PZITB p. dr inż. Marian Płachecki. Wygłosił on krótkie przemówienie na temat specyfiki ciężkiej ale jakże pięknej pracy budowniczego. Wyraził także swe obawy dotyczące zmian zawodowych, jakie czekają młodych inżynierów. Swej radości i dumy ze sprawnej organizacji VIII zjazdu nie kryła opiekunka Koła Młodych Oddziału Krakowskiego p. Aneta Nowak-Michta. Odczytany także został list pana Przewodniczącego PZITB Ryszarda Torysko.

13.10.2012

Po śniadaniu dnia drugiego pojechaliśmy na plac budowy hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Przed zwiedzaniem mieliśmy wprowadzenie, w którym kierownik budowy przedstawił nam stopień zaawansowania prac budowlanych oraz zapoznał nas z dokumentacją projektową.  Inwestycja ta obejmuje halę główną zdolną pomieścić niespełna 15,5 tys. miejsc siedzących (podczas koncertów liczba ta wzrośnie do 18 tys., co czyni tę halę największym tego typu obiektem w Polsce), halę treningową na około 300 miejsc, wszelkie instalacje oraz dwupoziomowy parking podziemny. Inwestycję rozpoczęto pod koniec maja 2011 roku a zakończenie planowane jest na koniec października 2013 roku. Koszt inwestycji wyniósł prawie 370 mln zł. Po zapoznaniu się z w/w inwestycją udaliśmy się na obiad, który odbył się w tym samym miejscu, co oficjalne otwarcie zjazdu.

Z napełnionymi brzuchami ruszyliśmy na zwiedzanie niegdysiejszej stolicy naszego państwa. Dwoje przewodników oprowadzało nas po Starym Mieście, Kazimierzu oraz dzielnicy żydowskiej, racząc nas niezwykle barwnymi legendami i opowieściami dot. Krakowa (ze smokiem Wawelskim na czeleJ). Wisieńką na torcie była przygotowana przez organizatorów na koniec zjazdu niespodzianka w postaci potyczki painballowej.

Zjazd ten dał zalążek rozmowom na temat kształtu Młodej Kadry PZITB w przyszłości. Padł pomysł powołania Komitetu Młodej Kadry przy Zarządzie Głównym PZITB w Warszawie. Tym czasem z niecierpliwością czekamy
na kolejny zjazd, który został zapowiedziany na drugi kwartał przyszłego roku przez Oddział Częstochowski.